Przejdź do treści

Chopin jakiego nie znaliśmy? – premiera Teatru Pantomimy

fot. Rafał Skwarek

Zespół Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego rozpoczął próby do premiery o roboczym tytule „CHOPIN” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego.

Fryderyk Chopin jest do dziś uznawany za jednego z największych polskich kompozytorów i ikonę polskiej tożsamości. Czy wiemy jednak o nim wszystko?

Dramaturg Hubert Sulima wychodzi ze szkolnych ram i powszechnie znanej narracji o życiu pianisty. Zainspirowany treścią listów kompozytora do swojego przyjaciela – Tytusa Woyciechowskiego – stwarza nową, alternatywną i queerową biografię pianisty, mającą stworzyć przestrzeń do rozmowy na tematy skomplikowane i powszechnie określane jako tematy „tabu”.

Tak o koncepcji powstania spektalku mówi dramaturg:

(…) Spektakl będzie przestrzenią do wyznań o sprawach, które nigdy nie zostały wypowiedziane, ale też do spełniania marzeń, które w sobie tłamsiliśmy i które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Mrocznych, pięknych, niebezpiecznych. Szukamy obrazów, które będą dla widzów wyzwalające, zainspirują do przyjrzenia się własnym „piwnicom” i do poszerzania wolności.

Wrocławski Teatr Pantomimy

Na scenie zobaczymy: Agnieszkę Dziewę, Agnieszkę Kulińską, Karolinę Paczkowską, Jana Kochanowskiego, Eloy’a Moreno Gallego oraz Jakuba Pewińskiego – aktorów ze stałego zespołu Teatru Pantomimy. Gościnnie wystąpi także Sara Celler-Jezierska – aktorka i wykładowczyni, która pracowała w teatrach takich jak Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Polski w Bydgoszczy i teatrach warszawskich.

Premiera została zaplanowana na 17 maja br. (piątek) o godz. 19:00 w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu (ul. Wystawowa 1)*.

*(początkowo miała odbyć się w Studiu S1 TVP3 Wrocław)